Przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu – definicje
November 25, 2010 No CommentsZgodnie z definicją wikipedii:
Terroryzm – pojęcie najczęściej definiowane jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów.
Prawna definicja aktu terrorystycznego znajduje się w art. 115 § 20 Kodeksu Karnego i zgodnie z jego treścią przestępstwem o charakterze terrorystycznym jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 5 lat, popełniony w celu:
- poważnego zastraszenia wielu osób,
- zmuszenia organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności,
- wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa lub organizacji międzynarodowej – a także groźba popełnienia takiego czynu.
To co odróżnia grupy terrorystyczne od zorganizowanych grup przestępczych to polityczny charakter celów oraz nagłaśnianie realizowanych i planowanych działań i ich efektów.
Definicję finansowania terroryzmu podaje art. 165a Kodeksu Karnego:
Kto gromadzi, przekazuje lub oferuje środki płatnicze, instrumenty finansowe, w tym papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchome w celu sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Grupy terrorystyczne potrzebują środków do realizacji swych działań, popełniania aktów terrorstycznych ale również utrzymania infrastruktury grupy i działań propagandowych. Źródła finansowania terroryzmu można podzielić na źródła legalne (brudzenie pieniędzy – czyste pieniądze przeznaczane na nielegalne cele) i źródła nielegalne.
Do legalnych źródeł finansowania terroryzmu należą:
- organizacje non-profit i organizacje charytatywne – korzystają z zaufania publicznego, mają dostęp do różnorodnych źródeł finansowania, transakcje gotówkowe zajmują znaczący udział w ich rozliczeniach, podlegają łagodniejszym regulacjom niż podmioty komercyjne
- legalna działaność gospodarcza – działalność w sektorach gdzie łatwiej jest ukryć część przychodów, działaność związana z obrotem gotówką
- samofinansowanie – dotyczy niewielkich grup terrorystycznych.
Do nielegalnych źródeł finansowania terroryzmu należy głównie działalność przestępcza, np:
- organizacje charytatywne “przykrywki”
- oszustwa bankowe, wymuszenia, porwania dla okupu
- handel bronią i narkotykami
- pranie brudnych pieniędzy.
Równie ważne jak pozyskiwanie środków finansowych przez terrorystów jest możliwość dystrybucji tych środków w ramach siatki terrorystycznej. Wymienię tu najważniejsze kanały dystrybucji:
- transfery bezgotówkowe
- fizyczny transport środków w gotówce
- obrót towarami i dobrami naturalnymi, pozyskiwanymi na obszarach kontrolowanych przez terrorystów.