Roczne sprawozdania finansowe
December 5, 2010 1 CommentRoczne sprawozdanie finansowe powinno być wiarygodnym źródłem informacji ekonomicznych o sytuacji finansowej, dochodowej i majątkowej jednostki gospodarczej dla wszystkich odbiorców i użytkowników tego sprawozdania. Z tego względu prawo bilansowe reguluje nie tylko zasady sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, ale również nakłada na jednostki gospodarcze obowiązek badania sporządzonych przez nie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów oraz ich publicznego ogłaszania.
Dokument noszący nazwę „sprawozdania rocznego” obejmuje sprawozdania finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta – sporządzone na podstawie wyników danego roku. Sporządzenie sprawozdania finansowego poprzedza etap weryfikacji danych ksiąg rachunkowych, który kończy się opracowaniem tzw. bilansu brutto czyli zestawienia obrotów i sald. Przygotowanie powyższego dokumentu ma na celu uzgodnienie danych ewidencji analitycznej z ewidencją syntetyczną oraz ułatwienie sporządzenia sprawozdania finansowego. Zestawienie obrotów i sald jest jednym
z istotnych dokumentów księgowych. Powinno ono być sporządzone ze szczególną dokładnością, tak formalną jak i rzeczową.
Sprawozdanie finansowe jest zbiorem danych księgowych, sporządzonym jednorazowo lub okresowo dla szerokiego kręgu odbiorców oraz potrzeb operatywnego zarządzania, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Zarówno odbiorcy zewnętrzni jak i wewnętrzni oczekują wysokiej jakości informacji z danych sprawozdania finansowego, stąd waga czynności inwentaryzacyjno – weryfikacyjnych związanych z jego opracowaniem.
W sporządzaniu sprawozdania finansowego przejawiają się dwie reguły:
- indywidualnej wyceny poszczególnych aktywów i pasywów bilansu oraz przychodów i kosztów ich uzyskania, jak i zysków i strat nadzwyczajnych w rachunku zysków i strat
- zakazu kompensaty z sobą różnych aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów ich uzyskania.
Jednostki sporządzają sprawozdania finansowe na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Składa się ono z kilku elementów, które powinny być zgodne z wzorami stanowiącymi załączniki do ustawy o rachunkowości. Zgodnie z art. 45 ustawy o rachunkowości, na sprawozdanie finansowe składa się:
- bilans
- rachunek zysków i strat
- informacja dodatkowa, obejmująca wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia
- rachunek z przepływów pieniężnych (dla jednostek określonych w art. 64 ust. 1 ustawy)
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jednostki (dla jednostek określonych w art. 64 ust. 1 ustawy)
- pisemne sprawozdanie zarządu z działalności jednostki za miniony rok (w przypadku jednostek przewidzianych odrębnymi przepisami).
Roczne sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i zatwierdzone przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.
[…] obrotu poszczególne państwa, w tym również Polska, określiły postać i minimalną treść rocznego sprawozdania finansowego. Zarazem, określiły sposób udostępniania tych informacji. Większe jednostki mają obowiązek […]